Svatomartinská vína

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, která zrají pouze několik týdnů. Vyznačují se bohatou vůní a lehkou, svěží ovocnou chutí, ve které jsou cítit tóny třešní, višní, švestek, malin, jahod a dalších bobulových plodů. Jedná se o suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l a díky pestrosti odrůd, které se na výrobu používají, se Svatomartinská vína mohou pyšnit širokou paletou barev, vůní a chutí. Tato vína jsou snadno pitelná a velmi oblíbená pro svůj osobitý charakter a rozmanité druhy.

Svatomartinské víno je spojováno s oslavami svatého Martina, kdy na různých místech České republiky probíhají kulturní akce spojené s pečením husy a degustací mladých vín. Podle tradice by se Svatomartinská vína neměla otevírat a ochutnávat dříve než 11.11. Zároveň vinaři doporučují, aby se tato mladá vína vypila nejpozději do Velikonoc následujícího roku, jinak přijdou o svoji příjemnou svěží chuť a bohatou ovocnou vůni.

Obliba svatomartinského vína, tudíž i počet vyrobených lahví, každoročně roste. Například v roce 2007 bylo vyrobeno cca půl milionu lahví, kdežto v roce 2021 už to bylo skoro 2,3 milionu lahví. Tak jak roste jeho obliba, rostou i nároky na jeho kvalitu. Aby víno mohlo být považováno za Svatomartinské, musí splňovat přísná kritéria týkající se vzhledu, vůně a chuti. Tato kritéria jsou pevně daná a hodnotí je specializovaná nezávislá komise a to na stupnici od 1 do 100 bodů. Pokud víno od komise obdrží minimálně 80 bodů, získá na svou láhev logo svatého Martina na bílém koni. Kritéria jsou velmi přísná, takže pokud víno získá označení Svatomartinské, je to záruka vysoké kvality.

Víno se může vyrábět pouze z několika odrůd:

  • bílá vína: Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské červené rané
  • červená vína: Modrý Portugal, Svatovavřinecké
  • růžová vína: Svatovavřinecké rosé, Zweigeltrebe, Modrý Portugal

 

Kterou odrůdu vyzkoušíte jako první?

 

3 položek celkem
Svatomartinské víno - Müller Thurgau 2022, Vajbar Rakvice
114,88 Kč bez DPH
139 Kč
Kód: 5004
Svatomartinské víno - Modrý Portugal 2022, Vajbar Rakvice
114,88 Kč bez DPH
139 Kč
Kód: 5056
Svatomartinské víno - Svatovavřinecké rosé 2022, Vajbar Rakvice
114,88 Kč bez DPH
139 Kč
Kód: 5057